Villa Dida Resort
Zanzibar,
Tanzania
Faciliteter
- Flygplats Zanzibar (ZNZ): 44.8 km
Hotellbeskrivning
Villa Dida Resort ligger i Pwani Mchangani på stranden, en kvarts bilfärd från både Kiwengwa Beach och Pwani Mchangani Beach. Detta hotell vid stranden ligger 26,5 km från Nungwi Beach och 30,6 km från Kendwa strand. Känn dig som hemma i ett av de 6 rummen med minibarer. Sängen har bäddmadrass, duntäcken och egyptiska bomullslakan. Rummen har privata inredda terrasser. Privat badrum med dusch, regndusch och gratis toalettartiklar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Pwani Mchangani Beach - 1,4 km
Muyuni-stranden - 2,3 km
Mapenzi strand - 2,3 km
Kiwengwa Beach - 5,5 km
Kigomani Beach - 7,6 km
Pongwe Beach - 15,8 km
Fukuchani Ruins & Cave - 18,8 km
Tazari Caves - 21 km
Uroa Beach - 22,7 km
Simba Padel - 24,4 km
Nungwi Beach - 26,5 km
Nungwi Natural Aquarium - 26,8 km
Mnarani Natural Aquarium (utomhusakvarium) - 27 km
Nungwi Sunrise Point - 27,3 km
Marumbi Beach - 27,3 km
Villa Dida Resort rekommenderar att du använder flygplatsen Zanzibar (ZNZ-Zanzibar Intl.) - 48,5 km
Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt), bagageförvaring och tvättmöjligheter. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och avgiftsfri parkering finns på plats. Ägna lite tid åt dig själv med massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Här har du tillgång till bland annat ett dygnet runt-öppet gym och utomhuspool. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och utomhusgrill. Du kan äta lunch och middag på hotellets restaurang Villa Dida eller bara ta det lugnt på rummet med rumsservice (under begränsade tider). Koppla av med en drink på boendets bar eller en av 2 strandbarer. Här erbjuds en gratis frukostbuffé dagligen mellan 07.30 och 09.30. Detta boende är stängt från 23 mars till 31 januari.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 4.27 EUR per person per natt
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för flygtransfer: EUR 50 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 5)
- Avgift för flygtransfer per barn: EUR 20 (enkel resa), (ålder från 2 till 12 år)
- Avgift för extrasäng: EUR 50.0 per natt
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Poolen är tillgänglig dygnet runt
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

