Richmond Hotel Asakusa
Akihabara,
Japan
Faciliteter
- Restaurang
- Flygplats Tokyo (HND): 24.3 km
Hotellbeskrivning
Richmond Hotel Asakusa ligger centralt i Tokyo, en kort promenad från Sensoji-templet och 3 min med bil från Tokyo Skytree. Detta hotell ligger 5 km från Tokyo Dome och 6 km från Kejserliga palatset. Känn dig som hemma i ett av de 128 rummen med kylskåp och platt-tv. Med gratis fast internetanslutning och wi-fi håller du dig uppkopplad, medan satellitkanaler står för underhållningen. Badrummen har dush över badkar, djupa badkar och gratis toalettartiklar. På rummet finns telefon, skrivbord och kaffe- och tebryggare. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Sensoji-templet - 0,3 km
Asakusa-templet - 0,4 km
Kaminarimons port - 0,6 km
Kappabashi-dori - 0,6 km
Sumida-parken - 0,7 km
Sumida-floden - 0,8 km
Yoshiwara Shrine - 1,1 km
Tokyo Skytree - 2 km
Uenoparken - 2 km
Nippori Textile Town - 2,1 km
Tokyos nationalmuseum - 2,1 km
Ameyokos shoppingdistrikt - 2,2 km
Ryogoku Kokugikan - 2,3 km
Ueno Zoo - 2,3 km
Universitetet i Tokyo - 3 km
Närmaste flygplatser är:
Tokyo (HND-Haneda) - 27,1 km
Tokyo (NRT-Narita Intl.) - 70,6 km
Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: JPY 2500 för vuxna och JPY 1250 för barn
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Ingen avgift tas ut för barn som är 12 år eller yngre som bor i samma rum som sina föräldrar eller vårdnadshavare om ingen extra sängutrustning krävs.
- Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior av passen för alla gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
- Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
- Kontaktfri utcheckning är tillgänglig.

