The Westin London City

London, Storbritannien Flagga - Storbritannien

Faciliteter

  • Pool
  • Gym
  • Spa

Recensioner

| 4,5/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

The Westin London City placerar dig mitt i London, en 5 min med bil från Tower of London och 5 min från London Eye. Detta hotell i lyxstil ligger 2,7 km från Trafalgar Square och 2,8 km från Big Ben. Känn dig som hemma i ett av de 226 luftkonditionerade rummen med surfplattor och espressobryggare. Gratis wi-fi ser till att du kan hålla dig uppkopplad, och en 55-tums smart-tv med digitalkanaler erbjuder all underhållning du behöver. Badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Finansdistrikt - 0,1 km
River Thames - 0,1 km
Saint Paul's Cathedral - 0,6 km
London Bridge - 0,7 km
Tate Modern - 0,8 km
Borough Market - 0,9 km
Sky Garden - 1 km
Blackfriars Bridge - 1 km
The Shard - 1,3 km
Tower of London - 1,3 km
Liverpool Street - 1,3 km
Barbican Centre - 1,4 km
The Strand - 1,4 km
Tower Bridge - 1,7 km
Old Spitalfields Market - 2 km

Närmaste flygplatser är:
London (LCY-London City) - 14,4 km
Heathrow Airport (LHR) - 31,6 km
Gatwick Airport (LGW) - 87,4 km
London (LTN-Luton) - 56,4 km
London (STN-Stansted) - 62,6 km

Gäster har tillgång till bland annat dator, gratis dagstidningar i lobbyn och kemtvätt/tvättjänster. Planerar du ett event i London? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 600 kvadratmeter, däribland konferensrum och 7 mötesrum. Koppla av på deras fullständiga spa, där du kan passa på att njuta av massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Här har du tillgång till bland annat inomhuspool, bastu och dygnet runt-öppet fitnesscenter. Detta hotell har även gratis wi-fi, conciergetjänster och bröllopstjänster. Du kan äta middag på hotellets loungebar Hithe + Seek, som specialiserar sig på lokala rätter, eller ta det lugnt på rummet med rumsservice dygnet runt. Engelsk frukost serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30. Följande anläggningar är otillgängliga från 19 juli 2026 till 24 juli 2026 (datumen kan ändras):
  • Bastu
  • Avgift för engelsk frukost: GBP 30 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för närliggande parkering: GBP 32 per per dag (322 meter bort)
  • Avgift för husdjur: GBP 50 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Avgift för extrasäng: GBP 50.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Poolen är tillgänglig mellan 08.00 och 20.00.
  • Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter).

Karta

Laddar sökresultatet...