Al Khoory Sky Garden Hotel

Deira, Förenade Arabemiraten Flagga - Förenade Arabemiraten

Faciliteter

  • Pool
  • Barnpool
  • Restaurang
  • Gym
  • Flygplats Dubai World Central (DWC): 63.3 km

Recensioner

| 4,7/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Al Khoory Sky Garden Hotel ligger centralt i Dubai, en fem minuters bilfärd från både Dubai Festival City Mall och City Centre Deira. Detta hotell med familjevänlig profil ligger 4,8 km från Dubai Creek och 10,4 km från Guldmarknaden. Känn dig som hemma i ett av de 279 individuellt möblerade rummen med minibarer och LED-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Badrummen har bidéer och hårtorkar. På rummet finns värdeförvaringsskåp och skrivbord. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Dubai Festival City Mall - 3,7 km
Dubai Tennis Stadium - 3,8 km
Dubai Creek - 4,8 km
City Centre Deira - 4,8 km
Creek Park - 6,5 km
Reef Mall - 6,9 km
Mohammed Bin Rashid University Of Medicine and Health Sciences - 7,1 km
Al Ghurair Centre - 7,3 km
Deira Twin Towers shoppingcenter - 7,4 km
Fiskrondellen - 7,5 km
Wafi City Mall - 7,5 km
Dubai Creek Golf & Yacht Club - 7,5 km
Burj Nahar Mall - 7,8 km
American Hospital Dubai - 8 km
Al Nasr Leisureland - 8,2 km

Närmaste flygplatser är:
Dubai (DXB-Dubai Intl.) - 2,7 km
Sharjah (SHJ-Sharjah Intl.) - 28,2 km
Dubai (DWC-Al Maktoum Intl.) - 60,9 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service dygnet runt, gratis dagstidningar i lobbyn och kemtvätt/tvättjänster. Detta hotell har 4 konferensrum för olika typer av möten och events. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och gratis parkeringsservice finns på plats. Skäm bort dig själv med ett besök på deras fullständiga spa. Här erbjuds utomhuspool, ångbastu och fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och gratis barnpassning. Ta en bit mat på någon av de många matställena detta hotell erbjuder. Här finns bland annat 2 restauranger och ett kafé. Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 08.00 till 10.30.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Deposition: AED 200 per boende, per natt
  • Stadsskatt: 15.00 AED per boende per natt
  • Staden föreskriver en turismavgift som debiteras på boendet. Avgiften är AED 15.00 för det första sovrummet per natt och ökar med AED 15.00 per natt för varje extra sovrum.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukostbuffé: AED 50 för vuxna och AED 25 för barn
  • Avgift för flygtransfer: AED 100 per person (enkel resa)
  • Avgift för flygplatstransport per barn: AED 50 (upp till 12 år)
  • Avgift för tidig incheckning: 50 procent av rumspriset (i mån av tillgänglighet)
  • En avgift tas ut för sen utcheckning (endast i mån av tillgång)
  • Avgift för extrasäng: AED 150.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Karta

Laddar sökresultatet...