Clementin Hotel Old Town Prague
Prag,
Tjeckien
Faciliteter
- Bar
- Gym
- Flygplats Prag (PRG): 15.7 km
- Gym/fitness center
- Hiss
- Restaurang
- WiFi
- Parkering
- Luftkonditionering
- Bar
Hotellbeskrivning
Det flodnära charmhotellet befinner sig i centrala Prags. I närheten finns en rad affärer. Flygplatsen Prag (PRG) ligger 15 km från boendet.
Charmhotellet uppfördes 1360. Hotellet har två juniorsviter och sju dubbelrum som lätt nås med en hiss. För in- och utcheckning engelsktalande personal i receptionen i entren. Bagageförvaring, kassaskåp, ett växelkontor och en bankomat bidrar till en komfortabel vistelse. Gästerna kan använda sig av wifi-uppkopplingen som finns tillgänglig i de allmänna utrymmena. Vid resedisken erbjuds assistans för bokningar av utflykter. Boendet har även en rad affärer. Dessutom finns här en härlig trädgård som bjuder in till avkoppling i det fria. Gästerna kan parkera i garaget eller på parkeringsplatsen (avgiftsbelagt). Som ytterligare service erbjuds en biluthyrning, transferservice, rumservice, tvättservice, en tvättautomat och flygbuss. Aktiva resenärer som vill upptäcka omgivningen med cykel kommer uppskatta cykeluthyrningen. För stöd av affärsverksamheter är en faxapparat disponibel.
För ett härligt klimat i rummen finns både luftkonditionering och centralvärme att tillgå. Här erbjuds rum med heltäckningsmatta och antingen dubbelsäng eller en queensize-säng. Vid behov kan även extrasängar organiseras. Rummen är dessutom inredda med ett kassaskåp, en minibar och ett skrivbord. Här finns tillika ett kylskåp, ett minikylskåp och en te-/kaffemaskin. Gästerna har även tillgång till strykjärn med strykbräda. Det lilla extra som en telefon med direktval, en TV med satellit- och kabelmottagning, en radio, en uttagsadapter och wifi (gratis), gör semestertillvaron än mer bekväm. Gästerna kan utnyttja uppbäddningsservice. En dusch och badkar tillhör badrummens interiör. Även hårtork, sminkspegel och en telefon finns här. I badrummen finns ytterligare bekvämligheter som ombesörjer gästernas behov, ex. för applicering av kosmetika. Här finns möjligheten att boka rullstolsanpassade rum. Huset erbjuder rökfria rum och rökrum.
Boendet erbjuder även sportaktiviteter och underhållning. En solterrass bjuder in till avkoppling. Här finns även möjligheten att varva ned med cykling/mountainbikeåkning, gym och vandring. Underhållning erbjuds dessutom i form av ett kasino.
På boendet finns en restaurang, en frukostsal, ett café och en bar. Det är möjligt att boka ett måltidspaket i form av övernattning med frukost. En innehållsrik frukostbuffé lockar de mest morgontrötta gästerna ur sängen.


