The Drisco Hotel Tel Aviv - Relais & Châteaux

Tel Aviv, Israel Flagga - Israel

Faciliteter

  • Gym
  • •
  • Spa
  • •
  • Flygplats Tel Aviv (TLV): 21.9 km

Hotellbeskrivning

The Drisco Hotel Tel Aviv - Relais & Châteaux placerar dig mitt i Tel Aviv, med tio minuters promenadväg till Hatachana Compound och Alma-stranden. Detta hotell i lyxstil ligger 1,1 km från Jaffa Flea Market och 1,7 km från Jaffaporten. Känn dig som hemma i ett av de 42 individuellt inredda rummen med espressobryggare och platt-tv. Sängen har Select Comfort-madrass, duntäcken och egyptiska bomullslakan. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med lyxtoalettartiklar och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Tågspårsparken - 0,3 km
Charles Clore Garden - 0,6 km
Levinsky Street - 0,6 km
Hatachana Compound - 0,6 km
Alma-stranden - 0,7 km
Etzel Museum 1947-1948 - 0,7 km
Jaffa Flea Market - 0,7 km
Jaffas klocktorn - 0,8 km
Mahmoudiya-moskén - 0,8 km
Bloomfield Stadium - 0,9 km
Suzanne Dellal Center for Dance and Theatre - 1 km
S:t Peterskyrkan - 1 km
Gamla Jaffas antikvitetsmuseum - 1 km
Rothschild Boulevard - 1,1 km
Andromeda Rock - 1,2 km

Den största flygplatsen i närheten är Tel Aviv (TLV-Ben Gurion) - 20,2 km

Gäster har tillgång till bland annat gratis dagstidningar i lobbyn, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Detta hotell har 2 konferensrum för olika typer av möten och events. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och begränsad parkering finns på plats. Koppla av på deras fullständiga spa, där du kan passa på att njuta av massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Här har du tillgång till bland annat dygnet runt-öppet fitnesscenter och hyrcyklar. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en souvenirbutik eller tidningskiosk. Du kan äta middag på hotellets loungebar Drisco Bar, som specialiserar sig på lokala och internationella rätter, eller ta det lugnt på rummet med rumsservice (under begränsade tider). Mingla med andra gäster - här erbjuds alla gäster gratis mottagning dagligen. Komplett frukost serveras dagligen mot en avgift från 08.00 till 11.30.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Du kan behöva betala följande kostnader på boendet: israelisk moms (18 %). Utländska resenärer som visar upp ett giltigt pass och turistvisum som visar att de inte är bosatta i Israel kan slippa betala moms.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för komplett frukost: USD 44 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för flygtransfer: USD 105 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för parkeringsservice: USD 40 per natt (möjlighet att köra iväg och komma tillbaka)
  • Avgift för närliggande parkering: USD 40 per per dag (100 meter bort)
  • Avgift för sen utcheckning (om tillgängligt): 50 % av rumspriset

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gäster under 12 år är inte tillåtna på det här boendet, som endast är avsett för vuxna.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
  • Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
  • Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.

Karta