The Avenue Hotel

Doha, Qatar Flagga - Qatar

Faciliteter

  • Pool
  • Gym
  • Spa
  • Flygplats Doha (DOH): 11.1 km

Recensioner

| 4/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

I Doha-området Al Sadd ligger The Avenue Hotel en fem minuters bilfärd från både Al Bidda Park och Al Khoot-fortet. Detta hotell i lyxstil ligger 3,5 km från Amiri Diwan och 3,9 km från Msheireb-museerna. Känn dig som hemma i ett av de 170 rummen med minibarer. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum har djupa badkar och regndusch. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Hamad medicinska stad - 0,5 km
Fire Station konstgalleri - 2,2 km
Al Bidda Park - 2,3 km
Doha Quest - 2,9 km
Jassim bin Hamad Stadium - 3,5 km
Doha Corniche - 3,6 km
Amiri Diwan - 3,7 km
Khalifa International Tennis Complex - 4 km
Msheireb-museerna - 4,2 km
Souq Waqif park - 4,3 km
Al Khoot-fortet - 4,3 km
Souq Waqif - 4,4 km
Qatar SC Stadium - 4,5 km
Imam Muhammad ibn Abd al-Wahhabs moské - 4,6 km
Souq Waqif konstcenter - 4,6 km

Närmaste flygplatser är:
Doha Intl. Airport (DIA), Doha, Qatar - 11,3 km
Doha (DOH-Hamad Intl.) - 19,5 km

Rekommenderad flygplats för The Avenue Hotel är Doha (DOH-Hamad Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat business-service, gratis dagstidningar i lobbyn och kemtvätt/tvättjänster. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och gratis parkeringsservice finns på plats. Koppla av på deras fullständiga spa, där du kan passa på att njuta av massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Här har du tillgång till bland annat ett dygnet runt-öppet gym, utomhuspool och bastu. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en souvenirbutik eller tidningskiosk. Njut av internationell gastronomi på Baaya, en av de 3 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och utnyttja dess rumsservice dygnet runt. Du kan även hitta lättare måltider på deras kafé. Koppla av med din favoritdrink i deras bar eller bar vid poolen. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30. LOCALIZE
  • Avgift för frukostbuffé: QAR 80 för vuxna och QAR 40 för barn
  • Avgift för flygtransfer: QAR 100 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Poolen är tillgänglig mellan 08.00 och 20.00.
  • Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Upp till 5 barn, 1 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Karta

Laddar sökresultatet...