Citymax Hotel Ras Al Khaimah

Ras al Khaimah, Förenade Arabemiraten Flagga - Förenade Arabemiraten

Faciliteter

  • Pool
  • Restaurang
  • Bar
  • A/C
  • Gym
  • Flygplats Dubai World Central (DWC): 148 km

Recensioner

| 4,2/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Citymax Hotel Ras Al Khaimah ligger i Ras Al Khaimah (i området Dafan Al Nakheel), en tio minuters promenad från både Tridom och Al Manar Mall. Detta hotell ligger 1 km från Fun City och 2,3 km från RAK Expo Center. Känn dig som hemma i ett av de 204 luftkonditionerade rummen med kylskåp och platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Badrum med badkar eller dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Tridom - 0,7 km
Al Manar Mall - 0,8 km
Fun City - 0,8 km
RAK Expo Center - 1,3 km
Jazirat Al Hamra fiskeby - 2,6 km
Al Qawasim Corniche - 2,7 km
Ras al-Khaimahs nationalmuseum - 2,7 km
Sheikh Mohammed Bin Salim Al Qasimi-moskén - 3,3 km
Sidroh-stranden - 3,3 km
RAK Mall - 3,9 km
Tower Links Golf Club - 4,3 km
RAK pärlmuseum - 4,3 km
Khuzam-familjeparken - 6,1 km
Flamingo Beach - 8,3 km
Jungle Bungle - 8,4 km

Närmaste flygplatser är:
Ras al Khaimah (RKT-Ras al Khaimah Int.) - 22,1 km
Khasab (KHS) - 97 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Avgiftsfri parkering erbjuds på plats. Här finns bland annat tillgång till utomhuspool och fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och varuautomat. Gäster kan enkelt ta sig till lokala attraktioner med boendets buss (avgift tillkommer). Detta hotell har 2 restauranger som serverar bra mat, som till exempel City Cafe. Du kan också välja att lata dig på rummet med rumsservice dygnet runt. Koppla av med din favoritdrink i deras bar eller bar vid poolen. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30. LOCALIZE

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 10.00 AED per boende per natt
  • Staden föreskriver en turismavgift som debiteras på boendet. Avgiften är AED 10.00 för det första sovrummet per natt och ökar med AED 10.00 per natt för varje extra sovrum.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukostbuffé: AED 20 per person (ungefärligt pris)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Ett barn, 11 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.

Karta

Laddar sökresultatet...