Hotel Fenix Gran Meliá - The Leading Hotels of the World
Madrid,
Spanien
Faciliteter
- Pool
- Spa
- Flygplats Madrid (MAD): 13.1 km
Hotellbeskrivning
Hotel Fenix Gran Meliá - The Leading Hotels of the World ligger i Madrid (i området Salamanca - Serrano), en kvarts promenad från USA:s ambassad och Gran Via. Detta hotell i lyxstil ligger 1,9 km från Pradomuseet och 3,1 km från Parque del Retiro. Känn dig som hemma i ett av de 186 rummen med minibarer och plasma-tv. Sängen har duntäcken och sängtillbehör av högsta kvalitet. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad och på rummet har du även satellit-tv och dvd-spelare. Privat badrum har djupa badkar och regndusch. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Paseo de la Castellana - 0,1 km
Calle de Serrani - 0,1 km
Plaza de Colón - 0,2 km
El Corte Inglés - 0,3 km
Museo Arqueológico Nacional - 0,4 km
Puerta de Alcalá - 0,9 km
Paseo del Prado - 0,9 km
Calle de Alcalá - 0,9 km
Plaza de Cibeles - 0,9 km
USA:s ambassad - 1,1 km
Nuevo Teatro Alcalá - 1,2 km
Gran Via - 1,2 km
Círculo de Bellas Artes - 1,3 km
Thyssen-Bornemisza nationalmuseum - 1,3 km
Museo Sorolla - 1,3 km
Hotel Fenix Gran Meliá - The Leading Hotels of the World rekommenderar att du använder flygplatsen Adolfo Suárez Madrid-Barajas Airport (MAD), Madrid, Spanien - 13,5 km
Gäster har tillgång till bland annat business-service dygnet runt, expressincheckning och expressutcheckning. Planerar du ett event i Madrid? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 600 kvadratmeter, däribland konferensrum och 6 mötesrum. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och parkering (avgift tillkommer) finns på plats. Skäm bort dig med ett besök på deras spa, som erbjuder bland annat massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och barnpassning mot en avgift. Gäster kan enkelt ta sig till lokala attraktioner med boendets buss (avgift tillkommer). Du kan äta gott på hotellets restaurang och kafé. Här har du även tillgång till rumsservice dygnet runt. Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 11.00.- Avgift för frukostbuffé: EUR 40 per person (ungefärligt pris)
- Avgift för flygtransfer: EUR 105 per fordon (enkel resa)
- Parkeringsavgift: EUR 45.00 per dag
- Avgift för husdjur: EUR 80 per husdjur per vistelse
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 1000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).


