BEST WESTERN Hotel de la Bourse
Basel, Schweiz
Faciliteter
- A/C
- Flygplats Basel (BSL): 33.2 km (34 mins)
- Hiss
- Restaurang
- WiFi
- Parkering
- Luftkonditionering
- Bar
Hotellbeskrivning
Detta cityhotell ligger ungefär 500 m från centrum Mulhouse. Den närmsta flygplatsen är Mulhousen - EuroAirport French (MLH) som befinner sig 35 km från boendet. Flygplatsen Basel - EuroAirport Swiss (BSL) ligger ungefär 40 km bort.
De 48 rökfria rummen, de sju enkelrummen och de 39 dubbelrummen som finns på hotellet är fördelade på fyra våningsplan och nås lätt med en hiss. Den vänliga personalen i receptionen är behjälpliga vid alla eventuella frågor. Bagageförvaring, kassaskåp och en drickautomat står till förfogande för gästerna. Internet (wifi) i de allmänna utrymmena gör det möjligt för gästerna att hålla kontakt med omvärlden. Hotellet erbjuder självklart även en rad handikappanpassade bekvämligheter. Boendets faciliteter är rullstolsanpassade. Boendet har även en rad affärer. För en bekväm vistelse kan gästerna nyttja boendet faciliteter, inklusive trädgården. I hotellet finns ett TV-rum. Gästerna kan parkera i garaget (avgiftsbelagt) eller på parkeringsplatsen (avgiftsbelagt). På hotellet erbjuds även en 24 timmars säkerhetstjänst, rumservice, en väckningstjänst, tvättservice och flygbuss. Cyklar kan ställas i cykelförrådet. Kostnadsfritt står till gäster förfogande dagstidningen att finna. Vid affärsfrågor hjälper businesscentret gärna till. På businesscentret finns en faxapparat. Föredrag, presentationer eller konferenser kan hållas i de två konferensrummen.
I rummen finns luftkonditionering och centralvärme. Rummen som erbjuds har antingen en dubbelsäng, en queensize-säng eller en kingsize-säng. Vid behov kan även extrasängar organiseras. Rummen är dessutom inredda med ett kassaskåp och ett skrivbord. Här finns även en te-/kaffemaskin. Gästerna har även tillgång till strykjärn med strykbräda. Det lilla extra som en telefon med direktval, en TV-apparat, en radio, en uttagsadapter, en väckarklocka och wifi (gratis), gör semestertillvaron än mer bekväm. I badrummet finns en dusch och ett badkar, samt hårtork. Något särskilt gästerna av kosmetika och ett urval av handdukar i badrummen. Förutom detta finns möjligheten att boka rullstolsanpassade rum med barrärfritt badrum. Boendet erbjuder familjerum och rökrum.
En solterrass bjuder in till avkoppling. Boendet underhållningsteam lägger upp ett nöjesprogram för barn och vuxna.
På boendet finns en restaurang, en frukostsal, ett café och en bar. Boendet erbjuder olika sorters inkvarteringar och övernattning med frukost. Här erbjuds en innehållsrik frukostbuffé som garanterar en riktigt bra start på dagen.