Florida Square Hotel

Deira, Förenade Arabemiraten Flagga - Förenade Arabemiraten

Faciliteter

  • Flygplats Dubai (DXB): 17.5 km

Recensioner

| 4/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Florida Square Hotel ligger i Dubai (i området Deira), fem minuter med bil från både Guldmarknaden och City Centre Deira. Detta hotell ligger 12,3 km från Dubai Mall och 13,1 km från Burj Khalifa. Känn dig som hemma i ett av de 80 luftkonditionerade rummen med minibarer och LCD-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Naif Souq - 0,2 km
Guldmarknaden - 0,7 km
Kryddsouken - 0,8 km
Deira Twin Towers shoppingcenter - 0,8 km
Deira kryddsouq - 0,9 km
Heritage House - 1,1 km
Fiskrondellen - 1,5 km
Al Ghurair Centre - 1,7 km
Textilsouk - 1,9 km
Stora moskén - 2 km
The Dubai Heritage Village - 2,1 km
Dubai Museum - 2,1 km
Meena Bazaar - 2,2 km
SMCCU Sheikh Mohammed Centrum för Kulturförståelse - 2,6 km
Deira klocktorn - 3 km

Närmaste flygplatser är:
Dubai (DXB-Dubai Intl.) - 6,9 km
Sharjah (SHJ-Sharjah Intl.) - 30,3 km
Dubai (DWC-Al Maktoum Intl.) - 68 km

Gäster har tillgång till bland annat gratis dagstidningar i lobbyn, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Flygtransfer tur/retur erbjuds mot en avgift (tillgänglig dygnet runt). Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi och conciergetjänster. Du kan äta på hotellets restaurang, eller ta det lugnt på rummet med deras rumsservice (under begränsade tider). Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.30 till 10.30.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 15.00 AED per boende per natt
  • Staden föreskriver en turismavgift som debiteras på boendet. Avgiften är AED 15.00 för det första sovrummet per natt och ökar med AED 15.00 per natt för varje extra sovrum.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukostbuffé: AED 25.00 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för flygtransfer: AED 100 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för sen incheckning mellan 00.00 och 06.00
  • Avgift för extrasäng: AED 110.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
  • Alkohol serveras inte här.

Karta

Laddar sökresultatet...