Hotel Floresta

Puerto del Carmen, Spanien Flagga - Spanien

Faciliteter

  • Pool
  • Barnpool
  • Restaurang
  • Bar
  • A/C
  • Gym
  • Avstånd strand: 200 m
  • Flygplats Lanzarote (ACE): 5.9 km
  • Kokvrå
  • Gym/fitness center
  • Inomhuspool
  • Utomhuspool
  • Restaurang
  • Barnvänlig
  • WiFi
  • Barnpool
  • Parkering
  • Luftkonditionering
  • Bar
  • Poolbar

Recensioner

| 4,3/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Hotel Floresta erbjuder en avkopplande tillflykt bara en kort promenad från de gyllene sandstränderna vid Playa de los Pocillos i Lanzarote. Detta familjevänliga hotell ligger i ett lugnt område, vilket gör det idealiskt för både par och familjer som vill koppla av nära stranden. Den livliga semesterorten Puerto del Carmen ligger bara några minuter bort, vilket ger enkel tillgång till butiker, restauranger och underhållning.

Rymliga lägenheter på Hotel Floresta är designade för komfort, med separata sovrum, vardagsrum, pentry och privata balkonger eller terrasser. Varje lägenhet är utrustad med luftkonditionering, satellit-TV och ett värdeskåp, vilket säkerställer en trevlig vistelse för alla gäster. Vissa lägenheter erbjuder utsikt över poolen eller trädgården, vilket bidrar till den avkopplande atmosfären.

Gästerna kan njuta av två utomhuspooler, en barnpool och en solterrass med solstolar och parasoller. Hotellet har också en bufférestaurang som serverar lokala och internationella rätter, en poolbar och en lekplats för yngre gäster. Sportfaciliteter inkluderar tennisbanor, minigolf och ett spelrum, vilket ger många alternativ för nöje och avkoppling.

Hotel Floresta ligger bekvämt beläget bara 200 meter från stranden, vilket gör det lätt att njuta av havet och sanden när som helst. Den närliggande strandpromenaden är perfekt för kvällspromenader, medan lokala attraktioner som Rancho Texas Park och Timanfaya National Park ligger inom räckhåll. Med vänlig service och en välkomnande atmosfär är Hotel Floresta ett utmärkt val för en minnesvärd semester i Lanzarote.

Karta

Laddar sökresultatet...