citizenM New York Times Square hotel

New York, USA Flagga - USA

Faciliteter

  • Bar
  • Gym
  • Flygplats New York JFK (JFK): 29.2 km
  • Flygplats Newark (EWR): 26.7 km
  • Gym/fitness center
  • Hiss
  • Restaurang
  • WiFi
  • Parkering
  • Luftkonditionering
  • Bar

Recensioner

| 4,6/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

CitizenM New York Times Square ligger centralt i New York, ett stenkast från Broadway och en 3 minuters promenad från Times Square. Detta hotell i boutique-stil ligger 0,5 km från Radio City Music Hall och 0,7 km från Rockefeller Center.

Den vänliga personalen i receptionen är behjälpliga vid alla eventuella frågor. I hotellet finns bagageförvaring och ett kassaskåp. Gästerna kan använda sig av wifi-uppkopplingen som finns tillgänglig i de allmänna utrymmena. Boendet tillhandahåller en rad handikappanpassade bekvämligheter. Husets faciliteter är handikappsanpassade och har en hiss. I affären kan mat köpas. Dessutom finns här en härlig trädgård som bjuder in till avkoppling i det fria. På hotellet finns även ett TV-rum och ett bibliotek. Gästerna kan parkera i garaget eller på parkeringsplatsen. På hotellet erbjuds även en 24 timmars säkerhetstjänst, rumservice, tvättservice och en tvättautomat.

I rummen finns centralvärme vilket innebär att temperaturerna lätt kan ställas in för att passa gästernas preferenser. I rummen finns en kingsize-säng. Vid behov kan även extrasängar organiseras. Rummen är dessutom inredda med ett kassaskåp och en minibar. Satellit-TV och wifi innebär att njutning står på schemat. I badrummet finns en dusch, samt hårtork och en telefon. Därutöver går det att boka handikappanpassade badrum. Boendet erbjuder rökfria rum.

På terrassen kan gästerna slappa i solen. Här finns också möjligheten att träna i fitnessstudion.

På boendet finns en restaurang, ett café och en bar. Den läckra frukosten som serveras här, ger energi för dagen. Glutenfria måltider och vegetariska rätter förbereds efter önskemål.

Karta

Laddar sökresultatet...