Palace Hotel, a Luxury Collection Hotel, San Francisco

San Francisco, USA Flagga - USA

Faciliteter

  • Pool
  • Restaurang
  • Bar
  • A/C
  • Gym
  • Flygplats San Francisco (SFO): 23.0 km

Recensioner

| 4,5/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Palace Hotel, a Luxury Collection Hotel, San Francisco ligger centralt i San Francisco, en kvarts promenad från både Moscone Convention Center (konferens- och utställningscenter i San Francisco) och Union Square. Detta hotell i lyxstil ligger 1,1 km från Ferry Building och 1,6 km från Oracle Park. Känn dig som hemma i ett av de 556 rummen med platt-tv. Satellit-tv står för underhållningen, medan fast internetanslutning och wi-fi erbjuds mot en tilläggsavgift. Privat badrum med lyxtoalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns laptopanpassade värdeförvaringsskåp, skrivbord och telefon med gratis lokalsamtal. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Palace Hotel - 0,1 km
San Francisco Museum of Modern Art - 0,3 km
Moscone Convention Center (konferens- och utställningscenter i San Francisco) - 0,5 km
Union Square - 0,5 km
555 California Street - 0,6 km
Westfield San Francisco Centre - 0,7 km
Westin St Francis Hotel Glass Elevators - 0,7 km
TransAmerica Pyramid - 0,8 km
Embarcadero Center - 0,9 km
TransAmerica Redwood Forest - 0,9 km
Marines Memorial Theater - 0,9 km
Warfield Theatre - 1 km
Golden Gate Theatre - 1,1 km
Ferry Building - 1,1 km
Bay Bridge - 1,2 km

Närmaste flygplatser är:
Oakland, CA (OAK-Oakland Intl.) - 30,5 km
San Francisco International Airport (SFO) - 23 km
San Carlos, CA (SQL) - 40 km
Concord, CA (CCR-Buchanan Field) - 46 km

Rekommenderad flygplats för Palace Hotel, a Luxury Collection Hotel, San Francisco är San Francisco International Airport (SFO).

Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, business-service och limousine- och taxibokning. Planerar du ett event i San Francisco? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 4924 kvadratmeter, däribland konferenscenter och mötesrum. Här har du tillgång till fritidsnöjen som inomhuspool och fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och shopping på boendet. Ta dig en bit mat på Garden Court, en av de 2 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och nyttja dess rumsservice (under begränsade tider). Mindre måltider finns även på deras kafé. Koppla av med en drink på en av boendets 2 barer/lounger. Frukostbuffé serveras på vardagar mellan 06.30 och 10.30 och på helger mellan 07.00 och 10.30 mot en avgift.
  • Avgift för frukostbuffé: USD 49 för vuxna och USD 25 för barn
  • Avgift för wi-fi på rummet: USD 14.95 per 24-timmarsperiod (avgiften kan variera)
  • Avgift för fast internetanslutning på rummet: USD 14.95 per 24-timmarsperiod (avgiften kan variera)
  • Avgift för parkeringsservice: USD 72 per dag (möjlighet att köra iväg och komma tillbaka)
  • Avgift för husdjur: USD 150.00 per boende per vistelse
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Avgift för extrasäng: USD 50.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Upp till 2 barn, 17 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Husdjur tillåts endast i vissa rum och det tillämpas även andra begränsningar vad gäller husdjur (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter). Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen.
  • Höjdbegränsning gäller för parkering.
  • Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
  • Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
  • Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).

Karta

Laddar sökresultatet...