Ra Premiere Simatupang

Jakarta, Indonesien Flagga - Indonesien

Faciliteter

  • Pool
  • •
  • Restaurang
  • •
  • Flygplats Jakarta (CGK): 35.2 km

Hotellbeskrivning

Ra Premiere Simatupang ligger i Djakarta (i området Cilandak), en kvarts bilfärd från både Blok M Square och Grand Indonesia. Detta lägenhetshotell med familjevänlig profil ligger 14,1 km från Thamrin City shoppingcenter och 1,6 km från Cilandak Town Square. Känn dig som hemma i ett av de 110 luftkonditionerade rummen med kylskåp och LCD-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Badrummen har gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns telefon, laptopanpassade värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Cilandak Town Square - 0,6 km
Ragunan Zoo - 2,7 km
Pondok Indah Mall - 5,6 km
Pondok Indah Golf and Country Club - 5,8 km
Blok M Square - 6,7 km
RSPP - 7,1 km
Södra Jakartas borgmästarkontor - 7,4 km
AEON MALL Tanjung Barat - 7,6 km
Gandaria City Mall - 8,6 km
ASHTA District 8 - 8,9 km
Senayan City - 9,2 km
Senayan National Golf Club - 9,3 km
Pacific Place - 9,6 km
FX Sudirman Mall - 9,6 km
Plaza Senayan - 9,9 km

Närmaste flygplatser är:
Jakarta (HLP-Halim Perdanakusuma Intl.) - 18,9 km
Jakarta (CGK-Soekarno-Hatta Intl.) - 35,9 km

Rekommenderad flygplats för Ra Premiere Simatupang är Jakarta (CGK-Soekarno-Hatta Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat business-service, expressincheckning och kemtvätt/tvättjänster. Detta lägenhetshotell har 11 konferensrum för olika typer av möten och events. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och gratis parkeringsservice finns på plats. Här har du tillgång till fritidsnöjen som utomhuspool och dygnet runt-öppet fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en spelhall. Gäster kan snabbt och enkelt ta sig runt i området med deras kostnadsfria transport. Deras restaurang KOI, som specialiserat sig på internationell gastronomi, har en loungebar där du kan ta en drink, men du kan även ta det lugnt på rummet med rumsservice dygnet runt. Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 06.00 till 10.00.
  • Avgift för kontinental frukost: IDR 205700 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för flygtransfer: IDR 450000.00 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för extrasäng: IDR 350000.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
  • Boendet rengörs av städpersonal.

Karta