Shangri-La Sydney
Sydney,
Australien
Faciliteter
- Restaurang
- Bar
- Spa
- Flygplats Sydney (SYD): 19.4 km
Hotellbeskrivning
När du bor på Shangri-La Sydney i Sydney (i området The Rocks), är du en kort promenad från The Big Dig Archaeology Education Centre och 5 min promenad från Museum of Contemporary Art. Detta hotell med spa ligger 0,9 km från The Rocks Markets och 1 km från Customs House. Känn dig som hemma i ett av de 565 rummen. Med gratis fast internetanslutning och wi-fi håller du dig uppkopplad, medan digitalkanaler står för underhållningen. Privat badrum med badkar och dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, laptopanpassade värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
The Big Dig Archaeology Education Centre - 0,2 km
Museum of Contemporary Art - 0,4 km
The Rocks Markets - 0,5 km
Australia Square - 0,5 km
Sydney Observatory - 0,5 km
Customs House - 0,7 km
Overseas Passenger Terminal - 0,7 km
Circular Quay - 0,8 km
Castlereagh Street - 0,9 km
Sydney Harbour Bridge - 1 km
King Street Wharf - 1 km
The Domain - 1,1 km
Pitt Street Mall - 1,1 km
Martin Place - 1,1 km
Theatre Royal - 1,1 km
Shangri-La Sydney rekommenderar att du använder flygplatsen Sydney Airport (SYD) - 17,4 km
Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, limousine- och taxibokning och dator. Planerar du ett event i Sydney? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 1900 kvadratmeter, däribland konferensrum och 20 mötesrum. Skäm bort dig med ett besök på deras spa, som erbjuder bland annat massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Här har du bland annat tillgång till inomhuspool, bastu och fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och bröllopstjänster. Detta hotell har 2 restauranger som serverar bra mat, som till exempel Altitude Restaurant. Du kan också välja att lata dig på rummet med rumsservice dygnet runt. Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Frukostbuffé serveras på vardagar mellan 06.30 och 10.30 och på helger mellan 06.30 och 11.00 mot en avgift.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Deposition: AUD 145 per boende, per natt
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: AUD 52–67 för vuxna och AUD 25–25 för barn (ungefärligt pris)
- Avgift för parkeringsservice: AUD 105 per dag (möjlighet att köra iväg och komma tillbaka)
- Avgift för extrasäng: AUD 275.0 per natt
- För kreditkortsbetalningar tillkommer en avgift på 1.85 procent
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Poolen är tillgänglig mellan 07.00 och 20.00.
- Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Upp till 2 barn, 11 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Höjdbegränsning gäller för parkering.
- Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
