Hotel Alpenhof

Mayrhofen, Österrike Flagga - Österrike

Faciliteter

  • Pool
  • Restaurang
  • Spa
  • Flygplats Innsbruck (INN): 92.4 km

Hotellbeskrivning

Hotel Alpenhof ligger i Tux nära skidlifter, en tio minuters promenad från både Hintertux Glacier skidort och Ramsmoos. Detta hotell med familjevänlig profil ligger 12,3 km från Hintertux glaciär och 0,2 km från Gletscherwelt Zillertal 3000. Känn dig som hemma i ett av de 63 rummen med platt-tv. Rummen har privata balkonger/terrasser. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar eller dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Hintertux Glacier skidort - 0,6 km
Ramsmoos - 0,8 km
Gletscherwelt Zillertal 3000 - 0,9 km
Gletscherbus 1 skidlift - 1,3 km
8er Sommerberg - 1,4 km
Sommerberg linbana - 1,6 km
Mehlerhaus - 1,9 km
Tuxer Joch skidlift - 4,2 km
4er Fernerhaus - 4,3 km
Fernerhaus linbana - 4,3 km
Lanersbachs kyrka - 5,9 km
Eggalm skidlift - 6 km
Rastkogelbahn - 7,4 km
Rastkogel skidlift - 7,4 km
Eggalm skidort - 7,5 km

Hotel Alpenhof rekommenderar att du använder flygplatsen Innsbruck (INN-Kranebitten) - 91,6 km

Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, bagageförvaring och tvättmöjligheter. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift och parkering (avgift tillkommer) finns även på plats. Skäm bort dig med ett besök på deras spa, som erbjuder bland annat massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Efter en dag i skidbacken erbjuds inomhuspool och bastu. Detta hotell har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en spelhall. Du kan stilla din aptit på detta hotells restaurang som serverar lunch och middag. Vill du hellre mysa på rummet har du dessutom tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.30 till 10.30.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 2.60 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 16 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukostbuffé: EUR 35 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för husdjur: EUR 23 per husdjur per dag
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Poolen är tillgänglig mellan 07.00 och 20.00.
  • Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter).

Karta

Laddar sökresultatet...