Helnan Dreamland Hotel & Conference Center

Giza, Egypten Flagga - Egypten

Faciliteter

  • Pool
  • Gym
  • Flygplats Kairo (CAI): 48.0 km

Hotellbeskrivning

I 6th of October City-området Dreamland ligger Helnan Dreamland Hotel & Conference Center, en fem minuters bilfärd från både Dream Park och Dreamland Golf Course. Detta hotell med golfbana ligger 16,8 km från Pyramiderna i Giza och 13,3 km från Grand Egyptian Museum. Känn dig som hemma i ett av de 166 luftkonditionerade rummen med minibarer och LED-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar eller dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, laptopanpassade värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Dream Park - 0,4 km
Dreamland Golf Course - 2,4 km
Mall Of Egypt - 4,7 km
Grand Egyptian Museum - 13,3 km
Shoppingcenter Mall of Arabia - 13,4 km
El Hassana Dome-skyddsområde - 13,7 km
Cheopspyramiden - 16 km
Khafrepyramiden - 16,4 km
Sound and Light Theater - 16,5 km
Sfinxen i Giza - 16,6 km
Pyramiderna i Giza - 16,8 km
Menkaurepyramiden - 17 km
Keopspyramiden - 17,3 km
ZED Park - 19,1 km
Carrefour Dandy Mega Mall - 20,2 km

Närmaste flygplatser är:
Giza (SPX-Sphinx Intl.) - 38,2 km
Kairo (CAI-Cairo Intl.) - 60 km

Rekommenderad flygplats för Helnan Dreamland Hotel & Conference Center är Kairo (CAI-Cairo Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat business-service, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). På detta hotell erbjuds event- och konferenslokaler såsom konferenscenter och 5 mötesrum. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och parkering (avgift tillkommer) finns på plats. Här kan du koppla av i en av deras 2 utomhuspooler, och du har dessutom tillgång till gym och en bastu. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en souvenirbutik eller tidningskiosk. Detta hotell har 2 restauranger med bra mat om du inte bara vill stanna på rummet och njuta av rumsservice dygnet runt. På deras kafé serveras enklare måltider.Avsluta dagen med en drink på boendets bar eller bar vid poolen. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.00.
  • Avgift för frukostbuffé: USD 10 för vuxna och USD 8 för barn
  • Avgift för flygtransfer: USD 35.00 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för bevakad parkering: USD 3 per dag
  • Avgift för extrasäng: USD 20.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
  • Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.

Karta

Laddar sökresultatet...