Grand Hotel Excelsior
Valletta,
Malta
Faciliteter
- Pool
- Barnpool
- uppvärmd pool
- Restaurang
- Bar
- A/C
- Gym
- Spa
- Flygplats Malta (MLA): 7.7 km
- Gym/fitness center
- Inomhuspool
- Hiss
- Utomhuspool
- Restaurang
- Spa
- WiFi
- Barnpool
- Parkering
- Luftkonditionering
- Bar
- Poolbar
- Rök fri
- distance_city: 200
Hotellbeskrivning
Strandhotellet är centralt beläget och idealt för såväl affärsresenärer som för familjer. Boendet ligger på en huvudgata, ca. 200 m från de populära sevärdheterna i Vallettas centrum. Endast ett fåtal meter från boendet finns restauranger, barer och affärer.
Hotellet som erbjuder 27 sviter och 428 dubbelrum befinner sig i en byggnad med 10 våningar. Byggnaden är utrustad med en hiss. För in- och utcheckning den flerspråkiga personalen i receptionen i entren. Inrättningen har likaså en garderob, bagageförvaring, ett kassaskåp och ett växelkontor. Gästerna kan använda sig av wifi-uppkopplingen som finns tillgänglig i de allmänna utrymmena. Vid resedisken erbjuds assistans för bokningar av utflykter. Huset tillhandahåller en rad handikappanpassade faciliteter. Faciliteterna är rullstolsanpassade. Här finns en rad butiker att shoppa loss i. Dessutom finns här en härlig trädgård som bjuder in till avkoppling i det fria. På boendet finns även en tidningskiosk och ett TV-rum. Gästerna kan parkera i garaget eller på parkeringsplatsen. På hotellet erbjuds även en 24 timmars säkerhetstjänst, barnpassningsservice, en barnvakt, en biluthyrning, medicinsk assistans, transferservice, översättningstjänster, rumservice, tvättservice, en frisör och en tvättautomat. För de som vill se omgivningen från cykelsadeln, erbjuds cykeluthyrning. Cykelplatser kan förbokas. Kostnadsfritt står till gäster förfogande dagstidningen att finna. Här finns även ett affärsområde (businesscenter) med faxapparat och projektor tillgängligt.
För ett härligt klimat i rummen finns både luftkonditionering och ett golvvärmesystem att tillgå. Rummen har antingen en balkong eller en terrass från vilken gästerna kan njuta av havsutsikten. Rum har en kingsize-säng med heltäckningsmattor. Rummen är dessutom inredda med ett kassaskåp och en minibar. Här finns tillika ett kylskåp, ett minikylskåp och en te-/kaffemaskin. Utöver det finns ett strykjärn med strykbräda och en byxpress. En telefon med direktval, en TV med satellit- och kabelmottagning, en radio och wifi (gratis) innebär att njutning står på schemat. I badrummen finns en dusch och ett badkar. Hårtork, badrockar och en telefon finns också. Förutom detta finns möjligheten att boka rullstolsanpassade rum med barrärfritt badrum. Hotellet erbjuder familjerum och 428 rökfria rum.
En utomhusbassäng och en inomhushall bjuder in till avslappnade bad. Barnen kan plaska och leka av sig i plaskdammen. Uppfriskande drycker och snacks i poolbaren och välgörande avkoppling i bubbelpoolen får alla vattenkatter på bästa humör. På solterrassen finns både solsängar och parasoll. För den som har lust att aktivera sig erbjuds cykelåkning/mountainbikeåkning och golf. Vattensportentusiaster kan roa sig med vindsurfing, snorkling och dykning. Som en del av boendet sport- och fritidsutbud erbjuds gym och yoga. På boendet finns wellnesserbjudanden som spa, bastu, ångbad, massagebehandlingar och solarium. Om kvällarna kommer gästerna underhållas med livemusik.
På boendet finns en matsal, en frukostsal, ett café och en bar. Gästerna skäms bort i den rökfri restaurangen. Restaurangen är utrustad med både klimatanläggning och barnstolar. Hotellet erbjuder även möjligheten att boka måltidspaket som: halvpension och helpension. En innehållsrik frukostbuffé garanterar en bra start på dagen. Vid lunch- och middag står valet mellan buffé, a la carte och meny. I huset serveras också dieträtter. Därutöver erbjuder boendet även särskilda matönskemål.




