Hotel New Grand
Yokohama,
Japan
Faciliteter
- Flygplats Tokyo (HND): 21.6 km
Hotellbeskrivning
Du bor centralt i Yokohama om du bokar Hotel New Grand, med både Osanbashi International Passenger Terminal och Yokohama-stadion inom femton minuters promenadavstånd. Detta hotell i lyxstil ligger 1,7 km från Yokohama Cosmo World och 1,7 km från Red Brick Warehouse. Känn dig som hemma i ett av de 230 rummen med kylskåp och platt-tv. Sängen har duntäcken och egyptiska bomullslakan. Med gratis fast internetanslutning och wi-fi håller du dig uppkopplad, medan satellitkanaler står för underhållningen. Badrum med badkar/dusch, lyxtoalettartiklar och bidéer. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Yamashita-parken - 0,1 km
Yokohama Marine Tower - 0,2 km
Kanagawa Kenmin Hall - 0,2 km
Kanagawa Arts Theatre - 0,4 km
Tokyo Bay - 0,4 km
Harbor View Park - 0,5 km
Motomachis shoppinggata - 0,6 km
Kanagawa Prefectural Government Building - 0,7 km
Osanbashi International Passenger Terminal - 0,9 km
Yokohama Port Opening Memorial Hall - 1 km
Yokohama-stadion - 1,1 km
Red Brick Warehouse - 1,5 km
Billboard Live Yokohama - 1,5 km
Yokohama Hammerhead - 1,6 km
Cupnoodles-museet - 1,6 km
Hotel New Grand rekommenderar att du använder flygplatsen Tokyo (HND-Haneda) - 20,8 km
Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, business-service och gratis dagstidningar i lobbyn. Planerar du ett event i Yokohama? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 440 kvadratmeter, däribland konferensrum och mötesrum. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Njut av utsikten från deras terrassen och trädgården, och dra nytta av deras gratis wi-fi. Boendet har även conciergetjänster, en souvenirbutik eller tidningskiosk och en frisersalong. Njut av franska köket på Le Normandie, en av de 4 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och utnyttja dess rumsservice (under begränsade tider). Du kan även hitta lättare måltider på deras kafé. Avsluta dagen med en drink på boendets bar.- Parkeringsavgift: JPY 1500 per dag
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Ett barn per registrerad vuxen bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum, om barnet är 6 år eller yngre och inga extrasängar används.
- Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior av passen för alla gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
- En del anläggningar kan ha begränsad tillgänglighet. Gäster kan kontakta receptionen för mer information med hjälp av kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Bil behövs inte för transport till och från detta boende.

