Wellington Hotel by Blue Orchid
London,
Storbritannien
Faciliteter
- Bar
- Gym
- Barnklubb
- Flygplats London Gatwick (LGW): 61.5 km
- Kokvrå
- Gym/fitness center
- Hiss
- Restaurang
- WiFi
- Parkering
- Luftkonditionering
- Bar
Hotellbeskrivning
Detta cityhotell ligger i centrala London. Med 800 m kan man promenera längs med floden.
Komplexet som är utrustad med en hiss förfogar över 91 rum, nio enkelrum och 55 dubbelrum. Vid 24-timmars-receptionen hälsas gästerna välkomna av flerspråkiga personal (engelska, tyska, franska). In-och ut-checkning är möjlig dygnet runt. Till faciliteterna hör en garderob, bagageförvaring, kassaskåp och ett växelkontor. I samtliga allmänna utrymmen finns internet tillgängligt för gästerna. Vid resedisken erbjuds assistans för bokningar av utflykter. Anläggningen tillhandahåller en rad handikappanpassade bekvämligheter. Boendets faciliteter är rullstolsanpassade. Boendet har även en rad affärer. Dessutom finns här en härlig trädgård som bjuder in till avkoppling i det fria. I hotellet finns ett TV-rum. Om man anländer med eget fordon finns möjlighet att parkera på komplexets. På hotellet erbjuds även en 24 timmars säkerhetstjänst, barnpassningsservice, en barnvakt, transferservice, en dygnet-runt-öppen-roomservice, tvättservice, en tvättautomat och flygbuss. Vid affärsfrågor hjälper businesscentret gärna till. På businesscentret finns en faxapparat.
För ett behagligt klimat i rummen finns luftkonditionering och centralvärme. Här erbjuds rum med heltäckningsmatta och antingen dubbelsäng, en queensize-säng, en kingsize-säng eller en bäddsoffa. Det är möjligt att boka separata sovrum. Vid behov kan även extrasängar organiseras. Rummen är dessutom inredda med ett kassaskåp, en minibar och ett skrivbord. I kokvrån finns ett kylskåp, en mikrovågsugn och en te-/kaffemaskin. Standard är dessutom strykjärn med strykbräda och en byxpress. En telefon, en TV med satellit- och kabelmottagning och wifi innebär att njutning står på schemat. Några av rummens fördelar ses i att både tofflor och dagstidningar, ingår. I badrummet finns en dusch och ett badkar, samt hårtork och en telefon. Något särskilt gästerna av kosmetika och ett urval av handdukar i badrummen. Förutom detta finns möjligheten att boka rullstolsanpassade rum med barrärfritt badrum. Boendet erbjuder familjerum, rökfria rum och rökrum.
Ett sport- och underhållningsutbud möjliggör ett flexibelt fritidsliv. Här finns även möjligheten att varva ned med gym, aerobics och spa. I miniklubben tas barnen omhand med omsorg.
På boendet finns en restaurang, en frukostsal, ett café och en bar. Boendet erbjuder olika sorters inkvarteringar och övernattning med frukost. En rad kulinariska läckerheter erbjuds i form av en kontinental bufféfrukost, lunch och middag. Dieträtter, vegetariska rätter och barnmenyer förbereds efter önskemål. Ytterligare finns möjligheten att beställa särskilda matönskemål och snacks.


