Rey Carlos

Playa del Ingles, Spanien Flagga - Spanien

Se gärna kalendern och välj andra datum på samma hotell, eller gå tillbaka till startsidan och välj en annan resa.

Se gärna kalendern och välj datum

Beklagar, den önskade resan är dessvärre inte tillgänglig längre eller inte vald

Se gärna kalendern och välj andra datum på samma hotell, eller gå tillbaka till startsidan och välj en annan resa.

Se gärna kalendern och välj datum

Beklagar, inga tillgängliga erbjudanden hittades

Vi kan tyvärr inte hitta något tillgängligt erbjudande som matchar hotell- och datumkombinationen. Vänligen försök med ett annat datum, avreseort eller ändrad reslängd.

Gå tillbaka till chartersöket

Faciliteter

  • Air Conditioning
  • Barnpool
  • Health & Fitness center (On-Site)
  • Kitchenette
  • Lift / Elevator
  • Parking
  • Poolbar
  • Restaurant(s)
  • Smoke-free
  • Spa
  • Travel Safe
  • WLAN
  • Bar
  • Utomhuspool

Distans

  • Avstånd strand: 500m

Hotellbeskrivning

Hotellet ligger i centrala Playa del Inglés, med placering vid en huvudgata ca. 700 m från sandstranden. Direkt utanför husdörren finns en rad barer och restauranger medan den närmsta nattklubben tar ungefär 100 m att nå, även affärer finns ca. 200 m bort.

Huset som erbjuder 160 dubbelrum befinner sig i en byggnad med fem våningar. Byggnaden är utrustad med fem hissar. Vid 24-timmars-receptionen är in- och ut-checkning möjlig vid alla tider på dygnet. Till faciliteterna hör en garderob, bagageförvaring, kassaskåp och en bankomat. Gästerna kan använda sig av wifi-uppkopplingen som finns tillgänglig i de allmänna utrymmena (gratis). Vid resedisken erbjuds assistans för bokningar av utflykter. Faciliteterna är rullstolsanpassade. Att boendet har både en souvenirshop och ytterligare butiker innebär att det är möjligt att handla både livsmedel och annat, nära. Dessutom finns här en härlig trädgård som bjuder in till avkoppling i det fria. I boendet finns ett bibliotek. Vid behov står likaså parkeringsplatser till resenärernas förfogande. På hotellet erbjuds även medicinsk assistans, en dygnet-runt-öppen-roomservice, tvättservice, en frisör och en tvättautomat. Här finns en cykeluthyrningsservice och för de cyklande gästerna finns en cykelparkering.

I rummen finns ett vardagsrum, ett kök och ett badrum. Att luftkonditionering är installerat innebär hemtrevliga rumstemperaturer. Balkong är standard i flesta rummens. Gästerna sover i en dubbelsäng. Separata sovrum kan arrangeras. Mot avgift går det att få en extrasäng. Rummen är dessutom inredda med ett kassaskåp och ett skrivbord. I kokvrån finns ett kylskåp, ett minikylskåp och en te-/kaffemaskin. Det lilla extra som en telefon med direktval, en TV med satellit- och kabelmottagning och wifi, gör semestertillvaron än mer bekväm. I badrummet finns en dusch och ett badkar, samt hårtork. Det finns även rullstolsanpassade rum med barriärfritt badrum att tillgå. Hotellet erbjuder ett familjerum, ett rökfritt rum och ett rum där rökning är tillåten.

Sötvattenanläggningen har tempererade utomhuspooler och ett badområde för barn. Uppfriskande drycker och snacks i poolbaren och välgörande avkoppling i bubbelpoolen får alla vattenkatter på bästa humör. På solterrassen kan semestern tillbringas i en av solstolarna med parasoll. De olika idrottsaktiviteterna som erbjuds i huset är cykelåkning/mountainbikeåkning, tennis, golf och ridning. Vattensportentusiaster kan roa sig med vindsurfing, dykning och vattengymnastik. För idrottsutövning på boendet har gästerna gym och (mot en avgift) finns biljard att välja på. På hotellet finns wellnesserbjudanden som spa, bastu, skönhetssalong, massagebehandlingar och solarium. Att även ett underhållningsprogram, ett disco och ett kasino finns på boendet innebär att det aldrig är särskilt långt till underhållning.

På boendet finns ett café och en bar. I den luftkonditionerade och rökfria restaurangen kan gästerna avnjuta en rad specialiteter. Huset erbjuder även möjligheten att boka måltidspaket som: övernattning med frukost, halvpension och helpension. En omväxlingsrik buffé erbjuds frukost och middag. Restaurangen erbjuder även dieträtter.

Karta

Välj datum och rumstyp

Laddar kalender...

Beklagar, den önskade resan är dessvärre inte tillgänglig längre eller inte vald

Se gärna kalendern och välj andra datum på samma hotell, eller gå tillbaka till startsidan och välj en annan resa.

Se gärna kalendern och välj datum

Se gärna kalendern och välj datum

Utresa
Returresa

Tillgängliga rumstyper och måltider

Recensioner