GLO Hotel Helsinki Kluuvi

Helsingfors, Finland Flagga - Finland

Se gärna kalendern och välj andra datum på samma hotell, eller gå tillbaka till startsidan och välj en annan resa.

Se gärna kalendern och välj datum

Beklagar, den önskade resan är dessvärre inte tillgänglig längre eller inte vald

Se gärna kalendern och välj andra datum på samma hotell, eller gå tillbaka till startsidan och välj en annan resa.

Se gärna kalendern och välj datum

Beklagar, inga tillgängliga erbjudanden hittades

Vi kan tyvärr inte hitta något tillgängligt erbjudande som matchar hotell- och datumkombinationen. Vänligen försök med ett annat datum, avreseort eller ändrad reslängd.

Gå tillbaka till chartersöket

Faciliteter

  • Air Conditioning
  • Health & Fitness center (On-Site)
  • Lift / Elevator
  • Parking
  • Restaurant(s)
  • Smoke-free
  • Spa
  • Travel Safe
  • WLAN
  • Bar

Hotellbeskrivning

Detta cityhotell i första klass-kategorin ligger en kort promenad från turistcentrumetHelsingsfors, på en huvudgata. Boendet passar för affärsresenärer. Flygplatsen Helsinki - Vantaa (HEL) ligger på ett avstånd av 25 km.

Hotellet som erbjuder fyra juniorsviter, åtta sviter, singelrum och 143 dubbelrum befinner sig i en byggnad med åtta våningar. Byggnaden är utrustad med en hiss. Vid 24-timmars-receptionen hälsas gästerna välkomna av flerspråkig personal. In-och ut-checkning är möjlig dygnet runt. På boendet finns möjligheten att nyttja faciliteter och service som bagageförvaring, kassaskåp, en tidningskiosk, en kostnadspliktig roomservice, tvättservice, en frisör, ett konferensrum och en tvättautomat. Gästerna kan använda sig av wifi-uppkopplingen som finns tillgänglig i de allmänna utrymmena. Faciliteterna är rullstolsanpassade. Här finns en rad butiker att shoppa loss i. Om man anländer med eget fordon finns möjlighet att parkera på boendet mot avgift. Genom boendets cykeluthyrningsservice kan man utforska omgivningarna på djupet. Kostnadsfritt står till gäster förfogande dagstidningen att finna.

I rummen finns ett vardagsrum och ett badrum. Att luftkonditionering är installerat innebär hemtrevliga rumstemperaturer. Balkong är standard i flesta rummens. Rummen som erbjuds har antingen en dubbelsäng eller en kingsize-säng. Vid behov kan även extrasängar organiseras. Rummen är dessutom inredda med ett kassaskåp och en minibar. Här finns tillika ett minikylskåp och en te-/kaffemaskin. Gästerna har även tillgång till strykjärn med strykbräda. Det lilla extra som en telefon med direktval, en TV med satellit- och kabelmottagning, en radio och wifi (gratis), gör semestertillvaron än mer bekväm. I badrummet finns en dusch och ett badkar, samt hårtork. Förutom detta finns möjligheten att boka rullstolsanpassade rum med barrärfritt badrum. Boendet erbjuder sex rökfria rum och rökrum.

På terrassen kan gästerna slappa i solen. Som en del av hotellet sport- och fritidsutbud erbjuds gym, gymnastik och aerobic. I huset finns wellnesserbjudanden som spa, bastu, ångbad, hamam, massagebehandlingar och solarium.

På boendet finns en matsal, en frukostsal, ett café, en bar och en pub. I den luftkonditionerade och rökfria restaurangen kan gästerna avnjuta en rad specialiteter. Boendet erbjuder olika sorters inkvarteringar och övernattning med frukost.

Karta

Välj datum och rumstyp

Laddar kalender...

Beklagar, den önskade resan är dessvärre inte tillgänglig längre eller inte vald

Se gärna kalendern och välj andra datum på samma hotell, eller gå tillbaka till startsidan och välj en annan resa.

Se gärna kalendern och välj datum

Se gärna kalendern och välj datum

Utresa
Returresa

Tillgängliga rumstyper och måltider